צור קשר

הירשמו לקבלת
עדכונים והטבות

7 מיתוסים המלווים אותנו בחורף

"אל תצאו החוצה בשיער רטוב", "בואו ואכין לכם מרק עוף" ו"אתם לא ישנים מספיק" אלה הן רק חלק מהעצות שהסבתות נוהגות לתת לילדים ולנכדים בעונת החורף. האם מדובר בעצות  שיש להן בסיס רפואי או שמא בסתם דאגה גרידא?

כולם מכירים את האימהות והסבתות שתמיד להוטות להשיא עצות לבני משפחתם בנושא טיפול בווירוסים ובשפעות. השאלה הנשאלת היא האם יש אמת רפואית בעצות ובתרופות הסבתא. ברפואה ידוע שנגיפי השפעת עוברים מאדם לאדם באמצעות טיפות זעירות היוצאות ממערכת הנשימה בשיעול או בעיטוש ועוברות דרך האוויר או באמצעות מגע. בהסתמך על עובדה זו, מה בעצם נכון מבחינה רפואית בעצות הסבתא?


1. אל תשכחו לשטוף ידיים:
הסבתא צדקה! התקררות בדרך כלל מתפשטת כשאנו נוגעים באדם או במשהו שמכיל נגיפי שפעת. ברגע שנגע בעיניים או באף יעבור נגיף השפעת למערכת הנשימה שלנו. נטילת ידיים מסייעת בחיסול הנגיפים לפני שהם מחוללים מחלה. כל מה שצריך זה לשטוף את הידיים באופן יסודי וקבוע במים ובסבון. חשוב להזכיר לילדים לשטוף ידיים כשהם נכנסים הביתה.

2. שאכין לך מרק עוף?
מסתבר שגם כאן הסבתות צדקו. מחקרים מצאו שמרק עוף מסייע באיזון טמפרטורת הגוף ובשיפור התחושה הכללית של הגוף אצל אנשים שסבלו מברונכיטיס, הצטננות, חום  ושפעת...  במיוחד אם מישהו טרח והכין עבורם את המרק. אולי אלו ירקות השורש ואולי אלו המינרלים, אך מרק חם בחורף תמיד מנחם ועושה את העבודה. בנוסף האדים העולים מן המרק הרותח מסייעים בהקלה על הגודש באף וצריכת הנוזלים מסייעת לשמירה על ליחוח הגוף.

3. תלבש משהו חם!
מחקרים לא הצליחו לאמת את המיתוס. הטענה היא ששפעות והתקררויות נוטות להופיע באקלים קר בשל שילוב בין טמפרטורה נמוכה ללחות נמוכה המאפשר לנגיפים לעבור מאדם לאדם ביתר קלות. הבגדים החמים אולי ישפרו את הרגשתנו אך הם לא יגנו עלינו מפני מחלות.

4. אל תצאו החוצה בשיער רטוב...
גם לעצה זו כאן אין שום סימוכין רפואיים. יציאה עם שיער לח או רטוב לא תגרום לילדים להיות מועדים יותר לחלות.

5. אתה לא ישן מספיק
מחקרים הוכיחו שמחסור בשעות שינה עלול להחליש את מערכת החיסון ואת הסיכוי של ילדים ומבוגרים ללקות בשפעת או בהתקררות. ילדים שישנים פחות מ 7 שעות בלילה נמצאים בסיכון של פי 3 ללקות בשפעת בהשוואה לילדים שישנים 8 שעות ויותר. כמו כן ידוע שהמחלה מתישה את הגוף ושבמהלך תקופת המחלה מומלץ לנוח ולישון יותר מהרגיל.  

6. תשתו הרבה...
עצה טובה לכל הדעות. חשוב מאד לשמור על ליחוח הגוף רצוי ע"י שתיית מים, תה צמחים או מצי פירות.

7. שים יד על הפה כשאתה מתעטש!
ראשית זה יותר מנומס ושנית כיסוי הפה בעת התעטשות מגן על הסובבים אתכם מפני הידבקות. אך חשוב להודיע לסבתא שכיום שיכללו את השיטה ורופאים ממליצים להתעטש אל תוך המרפק או אל השרוול כדי להשאיר את כפות הידיים נקיות מנגיפים ולמנוע הדבקה במגע בכפות הידיים או בלחיצת יד.

הדפסשלח לחבר
לכתבות נוספות
אומגה 3 משפר כישורי למידה
6 כריכים לחזרה בריאה לבית הספר
עוברים לתזונת חורף
5 הסודות הבריאים של החורף
כך תשמרו על בריאות ילדיכם החורף
כל מה שרציתם לדעת על החורף והתעטשתם לשאול
מתכונים מחממים לקטנטנים
לא עוד ביס בשביל סבתא
הגיל כן משנה: תזונת ילדים נכונה