צור קשר

הירשמו לקבלת
עדכונים והטבות

כל מה שרציתם לדעת על החורף והתעטשתם לשאול

איזו מחלה היא ה"סלב" של החורף, מדוע בחורף חולים יותר, איך אפשר לשמור על הילדים בעונה הזו, ומתי צריך לפנות לרופא? שאלות ותשובות נפוצות בנושא החורף

• מהן מחלות הילדים הנפוצות ביותר בחורף?
"ה'סלב' של מחלות החורף הוא כמובן השפעת, המלווה בתסמינים הבאים – חום מעל 37.8 מעלות, נזלת, כאבי גרון, תשישות, שיעול יבש, כאבי ראש, כאבי שרירים. לרוב לא מדובר במחלה מסוכנת, אולם ישנן קבוצות אוכלוסייה החשופות יותר לסיבוכי המחלה (כגון קשישים, חולים כרוניים וכדומה). מחלות שכיחות נוספות הן מחלות זיהומיות שרובן ממקור ויראלי והן גורמות לזיהומים בדרכי הנשימה העליונות. צינון, שפעת, ברונכיטיס, חלקן עלולות להסתבך בסינוסיטיס, דלקת אוזניים ודלקת ריאות.

• למה השכיחות של המחלות גבוהה במיוחד בחורף?
הווירוסים יציבים יותר באוויר קר ויבש בשל אופי מעטפת המגן שלהם, שהופכת לדמוית ג'ל בטמפרטורות קרות. לכן הווירוסים שורדים את החורף טוב יותר מאשר את הקיץ. הווירוסים האלה גם מתפשטים באמצעות רסיסים הנפלטים מהגוף בזמן עיטוש, שיעול או קינוח האף. כל רסיס כזה יכול בקלות להדביק כל אדם. בעת לחות מוגברת, נותרים הרסיסים בחלל האוויר זמן רב יותר, וכך הסיכוי שיישאפו על ידי אדם אחר גבוהים יותר, מה שמגביר את הסיכוי להידבק. בנוסף לכך, בחורף יש נטייה לשהות יותר בחללים סגורים ולא מאווררים.

בנוסף לכך, כשקר לנו אנו חשופים יותר למחלות. למרות שהדעה המדעית הרווחת כיום היא שקור לא גורם למחלה, יש לזכור שפיזיולוגית קור מכווץ את הגוף ואת כלי הדם, ולכן זרימת הדם לגוף ירודה בעונות קרות יותר. בעקבות זאת, יעילותה של מערכת החיסון באף ובדרכי הנשימה נחלשת.

• הבדל בין ויראלי לחיידקי
מחלה ויראלית נגרמת על ידי וירוסים אשר אינם מגיבים לאנטיביוטיקה. החיידק לעומת זאת הוא מזהם מסוג שונה אשר מגיב לאנטיביוטיקה וגורם למחלות כגון דלקת חיידקית בשקדים, סינוסיטיס וחלק מדלקות האוזניים ודלקות הריאות.
המחלות הוויראליות נפוצות יותר מהחיידקיות, ועם נטייה להתפשט בגוף כולו ולגרום מגוון תופעות בו בזמן, כגון: חום, נזלת, שיעול, כאבי גרון, כאבי בטן, שלשולים, הקאות ופריחה. לעומת זאת, מחלות חיידקיות נוטות להתמקם באזור אחד כמו גרון או אוזניים.

איך שומרים על הילדים בחורף?

  • שומרים על היגיינה ומקפידים על שטיפת ידיים.
  • מאווררים חדרים. 
  • מקפידים על שתיית מים מרובה ותזונה מגוונת המבוססת על פירות, ירקות, קטניות ודגנים מלאים ונמנעים מאוכל מתועש, סוכר וקמח לבן.
  • מקפידים על שינה מספקת.
  • כמו כן, יעזור שימוש קבוע בפרוביוטיקה וחיזוק הגוף על ידי תוספי תזונה וצמחי מרפא, צריכת מזונות מחממים ומזון מבושל.

• התמודדות עם חום ומתי צריך ללכת לרופא
החום הוא תגובה פיזיולוגית תקינה של מערכת החיסון והוא אינו צריך לעורר דאגה בפני עצמו, כל עוד לא מדובר בחום מאוד גבוה. כשמופיעים תסמינים נוספים כמו שיעול משמעותי, כאבי אוזניים, כאב ראש חזק וכל תסמין מדאיג, אז כדאי לבוא להיבדק.
המצב הכללי של הילד הוא פרמטר חשוב מהחום, והוא נקבע  על ידי תפקודו – היכולת שלו להתפנות למשחקים, כמה הוא מחייך וחיוני וכמה מהר הוא חוזר לעצמו לאחר הורדת החום.
ככלל, החום, כמו הנזלת, הוא דרך של הגוף להגן על עצמו ואין צורך לרוץ לרופא לדכא אותם.

ישנם מצבים מיוחדים המחייבים בירור אצל רופא כגון:
תינוקות מתחת לגיל שלושה חודשים, חום מעל 38.2, וכן חום מלווה במצב כללי ירוד כמו: ישנוניות, קוצר נשימה ושינוי בצבע העור או חום שלא משתפר כלל לאחר מספר ימים.
 
• מתי לוקחים אנטיביוטיקה וחשיבות השילוב עם פרוביוטיקה
אנטיביוטיקה תעזור אך ורק למצבים שנגרמים על ידי חיידקים, אבחון הנעשה על ידי רופא.
כיוון שהאנטיביוטיקה פוגעת גם באוכלוסיית החיידקים הידידותיים, בעת נטילתה חשוב מאוד לשלב נטילה של פרוביוטיקה שתסייע בהחזרת מאגר החיידקים הידידותיים לגוף (נטילת הפרוביוטיקה צריכה להתבצע בהפרש של שעתיים לפחות מהאנטיביוטיקה).

הדפסשלח לחבר
לכתבות נוספות
אומגה 3 משפר כישורי למידה
6 כריכים לחזרה בריאה לבית הספר
עוברים לתזונת חורף
7 מיתוסים המלווים אותנו בחורף
5 הסודות הבריאים של החורף
כך תשמרו על בריאות ילדיכם החורף
מתכונים מחממים לקטנטנים
לא עוד ביס בשביל סבתא
הגיל כן משנה: תזונת ילדים נכונה