צור קשר

הירשמו לקבלת
עדכונים והטבות

סידן בילדים – לגדול נכון

סידן הוא אחד המינרלים החיוניים ביותר בגוף האדם. מה תפקידו, מה גורם לחוסר בו, ואיך תזהו חוסר כזה? וגם: מהם המקורות הטובים ביותר לסידן, ואיך תנהגו עם ילדים הסובלים מרגישות ללקטוז או לחלב פרה

  

 

בשנות הגדילה וההתפתחות עובר הילד שינויים רבים – פיזיים ומנטליים. הוא גדל ומתפתח לנגד עינינו, ולפני שנרגיש כבר יהיה לאדם בוגר. כדי שיתפתח ויצמח כראוי, חשוב שיקבל את התזונה המתאימה, ושגופו לא יסבול מחסרים תזונתיים.

 

אחד מרכיבי התזונה החשובים לתהליך הגדילה וההתפתחות הוא הסידן, שתפקידו להניע תהליכים רבים בגוף. הסידן משתתף בבניית העצמות והשיניים, הוא חיוני לפעילות השרירים ולהתכווצות והתרחבות כלי הדם. הסידן קשור גם להפרשת הורמונים ואנזימים ומשתתף בהעברת מסרים במערכת העצבים.

 

העצמות הן רקמות חיות המשתנות באופן תמידי, מכיוון שישנו מאזן תמידי בין פירוק העצם לבנייתה.

האיזון בין תהליכים אלה משתנה במהלך החיים, כאשר במהלך הילדות נוטה המאזן לטובת בניית העצם.

 

בתקופת הילדות וגיל ההתבגרות הגודל והמסה של העצמות גדלים, ובסביבות גיל 30 מגיעה מסת העצם לרמתה המרבית. חשוב להגיע למסת עצם מרבית עד גיל 30, כדי שתהליך איבוד העצם יידחה לשלב מאוחר יותר. לכן, ישנה חשיבות עליונה לצריכה מספקת של סידן וויטמין D במהלך תקופות הינקות, הילדות וגיל ההתבגרות.

 

 

מה זה סידן?

 

סידן הוא מינרל חיוני ביותר בגוף האדם. 99% מהסידן בגוף נמצאים בעצמות ובשיניים, שם הוא משמש לתמיכה במבנה שלהן. האחוז הנותר מצוי בדם, בשרירים ובנוזל החוץ תאי.

 

 

מהם הגורמים לחוסר בסידן?

  • צריכה לא מספקת של סידן.
  • ספיגה ירודה של סידן.
  • אובדן סידן בשתן שעשוי להיגרם עקב טיפול תרופתי, צריכת קפאין (כגון קולה)

 

איך ניתן לזהות חוסר בסידן?


לחוסר בסידן מספר סימנים: חוסר תחושה או עקצוץ באצבעות, התכווצויות שרירים, ירידה בתיאבון, בלבול, ואף קצב לב לא תקין ומוות.

 

הוכח באופן מדעי כי צריכת סידן נאותה במהלך כל החיים קשורה להורדת הסיכון לאוסטיאופורוזיס (בריחת סידן), מכיוון שהיא מעלה את מסת וחוזק העצם בגיל ההתבגרות ומקטינה את איבוד העצם בגיל המבוגר. בנוסף, מספר מחקרים מדעיים מקשרים צריכת סידן נאותה (בעיקר מתוספי תזונה) עם ירידה בסיכון לסרטן המעי הגס.

 

 

המקורות הטובים לסידן


חלב ומוצריו, ובעיקר מוצרי חלב דל שומן. סידן מצוי גם בירקות ירוקים דוגמת ברוקולי, כרוב סיני ותרד. אולם חשוב לדעת כי ירקות אלה עשויים להכיל גם רכיבים אחרים המפחיתים את ספיגת הסידן מהם.

 

 

רגישות ללקטוז – כיצד היא תורמת למחסור בסידן

 

במצב של רגישות ללקטוז, הילד אינו מסוגל לספוג לקטוז, שהוא הסוכר הטבעי בחלב. חוסר סבילות ללקטוז היא ההגדרה לתופעות המתרחשות במערכת העיכול כאשר כמות הלקטוז במזון עולה על יכולת העיכול של האדם הרגיש. התופעות המאפיינות חוסר סבילות ללקטוז כוללות תחושת התמלאות והתנפחות ושלשול לאחר צריכת כמות גדולה של לקטוז.

 

חוסר היכולת לספוג  לקטוז תורם לסיכון לחוסר בסידן, מכיוון שהמקור העיקרי של סידן הוא חלב ומוצריו. רוב הסובלים מתופעה זו מעדיפים להימנע מחלב ומוצריו ובכך מסכנים את צריכת הסידן הנאותה שלהם. לכן, יש חשיבות גדולה מאוד לנטילת תוסף סידן במקרים אלה.  

 

 

אלרגיה לחלב פרה – תגובה חיסונית לחלבון מסוים במזון

 

אלרגיה לחלב פרה היא תגובה חיסונית הנגרמת עקב תגובה עם אחד או יותר מחלבוני חלב הפרה. הסימנים לתגובה אלרגית לחלב פרה מתבטאים בכמה מערכות בגוף – מערכת העיכול, במערכת הנשימה ועל העור – ובכמה אופנים: פריחה, קשיי נשימה, הקאות, שלשול או עצירות וחוסר נוחות כללית.

 

סימני הרגישות לחלב פרה עשויים להחמיר ולגרום לתגובה אנאפילקטית, אטופיק דרמטיטיס, קוליק בתינוקות, דלקות אלרגיות של הוושט והמעי הגס ועצירות כרונית. אלרגיה לחלב שונה מחוסר סבילות ללקטוז, מפני שהיא נובעת מתגובה חיסונית לחלבון כלשהו במזון ואילו חוסר סבילות ללקטוז נובעת מחוסר באנזים הדרוש לעיכול סוכר החלב (לקטוז).

 

לילדים אלרגים לחלב מומלץ להימנע לחלוטין ממוצרי חלב ומוצרים העלולים להכיל שאריות של חלב ומוצריו. כמו כן, עליהם להימנע מחלב עזים וכבשים. ברוב המקרים נעלמת האלרגיה לחלב בילדים כאשר הילד מגיע לגיל 3 שנים. 

 

מאחר שילדים בעלי רגישות לחלב פרה נמנעים מצריכת חלב, חשוב מאוד להוסיף לתזונתם מזון מועשר בסידן או תוסף תזונה המכיל סידן, על מנת להתגבר על החוסר בסידן מהמזון. 

 

יומי סידן הוא תוסף תזונה מיוחד לילדים המכיל את המינרל סידן, בכמות היומית הדרושה.

 

 

טבלה – רמת הסידן המומלצת לפי גיל

 

גיל (זכר ונקבה)

מ"ג ליום

0-6 חודשים

210

6-12 חודשים

270

1-3 שנים

500

4-8 שנים

800

9-13 שנים

1300

14-18 שנים

1300

 

 

 

הדפסשלח לחבר
לכתבות נוספות
אומגה 3 משפר כישורי למידה
6 כריכים לחזרה בריאה לבית הספר
עוברים לתזונת חורף
7 מיתוסים המלווים אותנו בחורף
5 הסודות הבריאים של החורף
כך תשמרו על בריאות ילדיכם החורף
כל מה שרציתם לדעת על החורף והתעטשתם לשאול
מתכונים מחממים לקטנטנים
לא עוד ביס בשביל סבתא