צור קשר

הירשמו לקבלת
עדכונים והטבות

להחזיר לגוף את מה שהאנטיביוטיקה לוקחת

לא פעם אתם מגיעים עם ילד חולה לרופא ויוצאים עם אנטיביוטיקה. האנטיביוטיקה תילחם בחיידקים שגרמו לזיהום, אך תהרוס גם את החיידקים הטובים – אלו שהגוף זקוק להם. תכשיר פרוביוטי יחזיר לילד את מה שהאנטיביוטיקה לקחה

 

האנטיביוטיקה היא אחת התרופות הנצרכות ביותר כיום. מאז גילויה והתחלת השימוש בה הצליחו רופאים למנוע סיבוכים זיהומיים רבים, ולמעשה זיהום קטן, שבעבר נחשב קטלני, הפך לבר-ריפוי במחי נטילת כמה כמוסות אנטיביוטיות.

 

האנטיביוטיקה קוטלת את הזיהום על ידי כך שהיא קוטלת את החיידקים הגורמים לאותו זיהום. אולם בשנים האחרונות החלו להבין ולהכיר בכך שלצד חשיבותה הבריאותית של האנטיביוטיקה, הטיפול האנטיביוטי מלווה גם בהשפעות שליליות.

 

האנטיביוטיקה קוטלת גם את החיידקים הידידותיים

 

בגוף האדם קיימים כ-400 סוגים שונים של חיידקים ידידותיים, המהווים חלק בלתי נפרד ממערכת העיכול התקינה בגוף (ובשפה מקצועית הם נקראים פלורה של מערכת העיכול). האדם והחיידקים הידידותיים חיים בשיווי משקל, אך כשהוא מופר מתעוררות בעיות.

 

התרופות האנטיביוטיות אינן מבדילות בין סוגי החיידקים השונים (ה"טובים" וה"רעים"), ובמהלך הטיפול הן משמידות גם את החיידקים הידידותיים המצויים בגופנו דרך קבע. הפרת האיזון גורמת ליצירת חיידקים עמידים ומזיקים לגוף אשר עלולים לגרום לתופעות לוואי כגון בחילה, שלשול, כאב בטן, ספיגה ירודה של ויטמינים, פטרת ואגינלית ואף חולשה כללית. הטיפול בתופעת הרס החיידקים הידידותיים מתמקד בהחזרתם לגוף – באמצעות תכשירים פרוביוטיים אשר מחזירים את מלאי החיידקים הטובים ויוצרים את האיזון הדרוש.

 

אנטיביוטיקה – מתי להשתמש, מתי להימנע ואיך להקטין את הנזק

 

האנטיביוטיקה הוא טיפול תרופתי שנועד להילחם בזיהומים הנגרמים על ידי חיידקים בלבד.

חומר אנטיביוטי היעיל נגד חיידק ספציפי יכול להיות חסר השפעה על חיידק מזן אחר.

 

האנטיביוטיקה מותאמת למצב הספציפי ונרשמת על ידי הרופא המטפל בהתבסס על תסמיני המחלה ועל בדיקות המעבדה. נגד מרבית הזיהומים הנפוצים - התקררות, שפעת, כאבי גרון - הנגרמים על ידי וירוסים, ושכיחים בילדים אין להשתמש באנטיביוטיקה, כיוון שהיא אינה יעילה במצבים אלה, ואף עלולה לגרום לתופעות לוואי.

 

בעת השימוש באנטיביוטיקה כדאי להקפיד על כמה דברים:

  • ליטול אנטיביוטיקה אך ורק בהתאם להוראות הרופא המטפל.
  • ליטול את האנטיביוטיקה על פי המינון המדויק ובפרקי הזמן שנקבעו.
  • אין להפסיק טיפול אנטיביוטי לפני הזמן, אפילו אם ההרגשה השתפרה.
  • יש לברר עם הרוקח האם לקחת את האנטיביוטיקה לפני או אחרי הארוחה.
  • אין לשמור את האנטיביוטיקה לשימוש נוסף בעתיד.
  • חשוב להודיע לרופא או לרוקח על רגישות לאנטיביוטיקה ממשפחת הפניצילינים.

שימוש נרחב בלתי מבוקר בסוגי אנטיביוטיקה שונים בקהילה גורם לחיידקים "להכיר" את האנטיביוטיקה וללמוד להתגונן מפניה. עם הזמן מתפתחים זנים חדשים של חיידקים העמידים בפני הטיפולים האנטיביוטיים הרגילים. עקב התפתחות כושר עמידות זה קיים חשש אמיתי שבעתיד לא יהיו בידינו תרופות אנטיביוטיות יעילות נגד הזיהומים המוכרים. לכן, כדאי לעשות שימוש מושכל בתרופה זו, ולשמור על האיזון הנכון של החיידקים במערכת העיכול.

 

 


מידע נוסף

 

 יומי אצידופילוס 

  

הדפסשלח לחבר
לכתבות נוספות
אומגה 3 משפר כישורי למידה
6 כריכים לחזרה בריאה לבית הספר
עוברים לתזונת חורף
7 מיתוסים המלווים אותנו בחורף
5 הסודות הבריאים של החורף
כך תשמרו על בריאות ילדיכם החורף
כל מה שרציתם לדעת על החורף והתעטשתם לשאול
מתכונים מחממים לקטנטנים
לא עוד ביס בשביל סבתא