צור קשר

הירשמו לקבלת
עדכונים והטבות

מטיפת חלב ועד בית הספר – אומגה 3 היא הדרך לדאוג לילדיכם

מחקרים רבים מראים שחומצות השומן החיוניות אומגה 3 ממלאות תפקיד חשוב בהתפתחות התינוק והילד ויכולות לסייע במניעת בעיות בריאות והתנהגות ובטיפול בהן

 

מאת: שרון גבריאל, דיאטנית קלינית, M.Sc, RD

 

אחרי תשעה חודשים של הריון מגיע לעולם הילד שלכם, ואף על פי שהוא נראה מושלם מכל הבחינות, דרכו ההתפתחותית עוד ארוכה. הקפדה על כמויות מספיקות של אומגה 3 בתזונתו של התינוק יכולה לסייע לגופו רבות בתהליכי ההתפתחות ולעזור לכם לדעת שאתם עושים את הטוב ביותר בשבילו.

 

צריכת כמויות מספיקות של אומגה 3מסוג EPA ו-DHA בזמן ההריון וההנקה היא צעד חשוב לשמירה על בריאות התינוק ולסיוע להתפתחות  תקינה של המוח והראייה. עם זאת, גם בתום תקופת ההנקה, ממשיכים המוח והעיניים להתפתח והצורך של הילד באומגה 3אינו מסתיים. לכן חשוב מאוד לדאוג לאספקה נאותה של חומצות השומן EPA ו-DHA גם לאחר שהילד הפסיק לינוק.

 

בנוסף לתפקידם החיוני להתפתחות הראייה והמוח, לחומצות השומן אומגה 3 מסוג EPA ו-DHA יתרונות נוספים עבור ילדים. בין היתר, הוכיחו מחקרים כי הן יכולות לשפר לקויות למידה ובעיות התנהגות, וביניהן הפרעת קשב וריכוז (ADHA) וליקוי קואורדינציה התפתחותי (DCD), לקדם את התפתחות מערכת החיסון, להפחית את שכיחותן של מחלות דלקתיות כמו אסתמה, דיכאון וסוכרת מסוג 1 (סוכרת נעורים) ולסייע בשמירה על משקל וחילוף חומרים בריאים.

 

תמיכה בהתפתחות הראייה והמוח
השפעתה של חומצת השומן DHA על המוח והראייה אצל תינוקות עדיין נחקרת, אולם כבר הוכח שפורמולות מועשרות ב- DHA ובחומצת שומן אומגה 6 (ARA) תומכות בהתפתחות המוח והראייה עד גיל שלוש וחצי. הקפדה על צריכה עקבית של תזונה העשירה באומגה 3מסוג EPA ו-DHA תוכל לסייע בקידום התפתחותו וגדילתו של ילדכם.

 

מניעת והפחתת הפרעות התנהגות ולמידה
מחקרים רבים מצאו כי לחומצות אומגה 3 יש פוטנציאל רב לשפר תסמינים של הפרעת קשב וריכוז (ADHD), וכי תוספת של חומצות שומן מסוג EPA ו-DHA עשויה לשפר את בעיות הקשב, ההתנהגות וההיפראקטיביות של הילדים. בנוסף הוכח כי חומצות השומן החיוניות האלה יכולות לשפר את יכולת הקריאה והאיות ואת ההתנהגות אצל ילדים עם ליקוי קואורדינציה התפתחותי. עוד התגלה כי מחסור באומגה 3מסוג EPA ו-DHA אצל ילדים עלול לגרום, בפני עצמו, לקשיי למידה כמו בעיות בקריאה ואיות ובעיות זיכרון.


השפעה חיובית על המערכת החיסונית
מחקרים חדשים מראים שצריכת חומצת שומן אומגה 3 עשויה לגרום להתפתחות מהירה יותר של המערכת החיסונית. המחקרים הראו שנטילת אומגה 3 מסוג EPA/DHA בתקופת ההנקה ממשיכה את השפעתה החיובית על המערכת החיסונית של הילד גם שנתיים לאחר מכן. מומלץ להמשיך ולתמוך במערכת החיסונית של ילדכם גם לאחר הגמילה מהנקה, על ידי החלפת האומגה 3 EPA/DHA שהתינוק קיבל מחלב האם במזונות עשירים בהן.

 

מחלות דלקתיות
אסתמה, דיכאון ילדות וסוכרת מסוג 1 הן בעיות הקשורות לתהליך דלקתי (לא חיידקי) בגוף. מחקרים מלמדים שהשלמת התזונה בשמן דגים עשיר בחומצת שומן אומגה 3 EPA/DHA יכולה להועיל לילדים עם אסתמה של הסימפונות, להפחית את תסמיני דיכאון הילדות ולהוריד את הסיכון שהילד יחלה בסוכרת סוג 1. על ידי אספקה עקבית של מזונות המכילים אומגה 3 EPA/DHA לתינוקות/ילדים בגיל בית הספר, אתם יכולים למנוע התפתחות של בעיות פיזיות ונפשיות.

 

משקל וחילוף חומרים בריאים
קשר מעניין התגלה בין צריכת אומגה 3 EPA/DHA אצל ילדים, לבין משקל גופם: מחקרים הראו כי ילדים שצריכת האומגה 3 EPA/DHA שלהם גבוהה יותר, בדרך כלל שוקלים פחות. בדומה לכך, תוצאות בדיקות דם של ילדים עם תסמונת מטבולית, המאופיינת בהשמנת יתר, הצביעו על שיעורים נמוכים ביותר של אומגה 3 EPA/DHA.

 

תוסף תזונה אומגה 3 כמקור תזונתי עשיר של אומגה 3 עבור ילדכם
רופאים, תזונאים ואנשי מקצועות הבריאות מכירים ביתרונות הרבים של תזונה עשירה ב-EPA/DHA לתינוקות וילדים בגיל בית הספר. החל בשיפור הקוגניציה וההתנהגות ועד לשמירה על משקל בריא, אומגה 3 EPA/DHA יכולה לסייע לילדכם ללמוד וליהנות מכל מה שיש לחיים להציע.

 

 


מידע נוסף

 

 אומגה 3

 

הדפסשלח לחבר
לכתבות נוספות
אומגה 3 משפר כישורי למידה
6 כריכים לחזרה בריאה לבית הספר
עוברים לתזונת חורף
7 מיתוסים המלווים אותנו בחורף
5 הסודות הבריאים של החורף
כך תשמרו על בריאות ילדיכם החורף
כל מה שרציתם לדעת על החורף והתעטשתם לשאול
מתכונים מחממים לקטנטנים
לא עוד ביס בשביל סבתא