צור קשר

הירשמו לקבלת
עדכונים והטבות

חוסר ברזל אצל ילדים – סיבות ודרכי מניעה

חולשה, עייפות, חוסר תיאבון, ירידה בכוח הפיזי וחיוורון הם הסימפטומים העיקריים לחוסר ברזל, מצב שעלול להופיע בקרב תינוקות ומתבגרים. תזונה נכונה ותוספי תזונה יסייעו לילדיכם להתגבר עליו

 

 

חוסר ברזל מהווה עדיין בעיה תזונתית שכיחה - בעיקר בארצות מתפתחות, אך גם בישראל. מצב זה, שנמצא במקום הראשון בין הסיבות להופעת אנמיה בקרב ילדים ונוער, עלול לגרום לעיכוב בהתפתחות, לחולשה, לעייפות ולירידה בתפקודים מוחיים. הקפדה על תפריט עשיר בברזל אינה תמיד מספיקה למניעת החסר. התמונה הקלינית של חוסר ברזל אינה ספציפית, ולכן ברוב המקרים המצב הזה נעלם מעיני ההורים והילדים.
 
סימפטומים של חוסר ברזל
הסימפטומים העיקריים לחוסר ברזל הם חולשה, עייפות, חוסר תיאבון, ירידה בכוח הפיזי וחיוורון. חסר ברזל מוביל בסופו של דבר גם לאנמיה ולהקצנה של הסימנים הקליניים. במחקרים רבים נמצא כי חוסר ברזל בקרב תינוקות יכול להוביל לירידה בתפקודם הקוגניטיבי.
 
הסיבות לחוסר ברזל
הסיבה העיקרית למחסור בברזל היא תזונה לקויה. בשנה הראשונה לחייו, המזון העיקרי של התינוק הוא חלב אם או פורמולה מועשרת בברזל. חלב אם אמנם דל בברזל, אך ספיגתו בגוף גבוהה מאוד. בשנה השנייה לחייהם הילדים אינם ניזונים מחלב אם או מפורמולות עשירות בברזל, אלא מחלב פרה עני בברזל, בתוספת דגנים שאינם מועשרים בברזל. למעשה, מחקרים מצאו שילדים בגילאי שנה-שלוש נמצאים בקבוצת הגיל שצורכת ברזל בכמות הנמוכה ביותר בהשוואה לכל גיל אחר.
 
בגיל ההתבגרות בני הנוער סובלים מחוסר ברזל משלוש סיבות: הראשונה היא תזונה דלת ברזל שכוללת ג'אנק פוד ודיאטות הרזיה שונות; השנייה היא איבוד הדם במחזור החודשי אצל נערות; והשלישית היא עלייה מהירה במשקל הגוף בשילוב עם עלייה בנפח הדם ובכמות ההמוגלובין - שמכיל ברזל. 
 
איך תעלו את רמת הברזל בגופו של ילדכם?

 

ההמלצות למניעת חסר ברזל אצל תינוקות:
1.      להניק לפחות שישה חודשים ולהוסיף במידת הצורך פורמולה עשירה בברזל.
2.      להימנע מצריכת חלב פרה עד גיל שנה.
3.      לתת תוספת ברזל כטיפול מונע.

 

ההמלצות למניעת חסר ברזל במתבגרים ומתבגרות:
4.      להימנע מצריכת ג'אנק פוד עני בברזל.
5.      להרבות בצריכת מאכלים עשירי ברזל כמו בשר הודו ובשר אדום.
6.      לשקול מתן תוספת יומית של תוסף ברזל.

 

 


מידע נוסף

 

  יומי ברזל

הדפסשלח לחבר
לכתבות נוספות
אומגה 3 משפר כישורי למידה
6 כריכים לחזרה בריאה לבית הספר
עוברים לתזונת חורף
7 מיתוסים המלווים אותנו בחורף
5 הסודות הבריאים של החורף
כך תשמרו על בריאות ילדיכם החורף
כל מה שרציתם לדעת על החורף והתעטשתם לשאול
מתכונים מחממים לקטנטנים
לא עוד ביס בשביל סבתא